Επίσκεψη στο Α Κ.Α.Π.Η. Καβάλας (Άγιος Αθανάσιος)

Kaph 1 Τη Δευτέρα 16/12/2019 οι μαθητές της Δ' τάξης, μαζί με τους δασκάλους τους και τον μουσικό του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Α Κ.Α.Π.Η. Καβάλας. Στη συνέχεια του άρθρου μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα γι' αυτήν την επίσκεψη από τις περιγραφές των ίδιων των μαθητών.
Kaph 2     Kaph 3
Κρινιώ Β.
Όταν πήγαμε στο ΚΑΠΗ τους είπαμε ποιήματα και τραγούδια, μετά μας κέρασαν χυμούς και μετά από λίγη ώρα φτιάξαμε πάρα μα πάρα πολλά κουλουράκια. Όταν  θα φεύγαμε εγώ ήθελα να μέναμε πιο πολλή ώρα αλλά δε γινόταν αλλιώς. Στο διάλειμμα και την ώρα του μαθήματος σκεφτόμουνα πόσο ωραία είχαμε περάσει και ήθελα να ξαναπάμε στο ΚΑΠΗ. Πραγματικά περάσαμε υπέροχα και δε θέλαμε να φύγουμε. Εγώ πάντως σας το τονίζω δεν ήθελα να φύγουμε από το ΚΑΠΗ.

Βασίλης Δ.
Την περασμένη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου πήγαμε επίσκεψη στο ΚΑΠΗ της περιοχής μας. Μόνο η Τετάρτη τάξη. Εκεί μας καλοδέχτηκαν και μας κέρασαν κουλουράκια και χυμό. Εμείς με τη σειρά μας τους τραγουδήσαμε και τους είπαμε ωραία ποιήματα που είχαμε ετοιμάσει. Τέλος, πλάσαμε κουλουράκια σε πολλά σχήματα. Ήταν μια τέλεια μέρα με πολλά χαμόγελα και χαρά.

Ουρανία Ν.
Τη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου του 2019 η Τετάρτη τάξη του 9ου Δημοτικού Σχολείου Καβάλας επισκέφτηκε το πρώτο ΚΑΠΗ Καβάλας.
Αφορμή για αυτήν την όμορφη συνάντηση ήταν η πρόσκληση του ΚΑΠΗ στους «μικρούς» μαθητές. Μόλις πήγαν τα παιδιά, τους υποδέχτηκαν με χαρά, ενθουσιασμό και αγάπη. Οι άνθρωποι του ΚΑΠΗ τους κέρασαν μπισκοτάκια και χυμό. Τα παιδιά είπαν ποιηματάκια και τραγούδια. Μετά ήρθε ο Δήμαρχος, ο κύριος Θεόδωρος Μουριάδης, και μίλησε στους ηλικιωμένους. Έπειτα τα παιδιά έφτιαξαν κουλουράκια με πολλή αγάπη!
Ήταν μια πολύ συγκινητική συνάντηση γιατί πριν φύγουν τα παιδιά ο δήμαρχος είπε στους ηλικιωμένους: «Παλιά, όταν ήταν μωρά, εσείς τους τραγουδούσατε και τώρα σας τραγουδάνε αυτά».

Ευαγγελία Φ.
Την προηγούμενη Δευτέρα τα παιδιά της Δ΄ δημοτικού του σχολείου μου πήγαμε στο Κ.Α.Π.Η.. Στη διαδρομή είδαμε πολλά δέντρα και λουλούδια. Όταν φτάσαμε εκεί μας κέρασαν κουλουράκια και χυμό. Λίγο αργότερα εμείς τους τραγουδήσαμε και τους είπαμε τα ποιήματα που τους είχαμε ετοιμάσει. Έπειτα κι εμείς με τη σειρά μας φτιάξαμε κουλουράκια για μια άλλη γιορτή και σε λίγο φύγαμε.
Όποιοι από εσάς δεν έχετε πάει να πάτε να τους δείτε αυτούς τους ανθρώπους. Πιστέψτε με, θα τους κάνετε πολύ χαρούμενους.

ΤεϊσίνταΑ.
Τη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου πήγαμε στο πρώτο Κ.Α.Π.Η Καβάλας. Μας κέρασαν χυμό και κουλουράκια και εμείς με τη  σειρά μας τους είπαμε ποιήματα και τραγούδια. Εκεί πήγε μόνο η τετάρτη τάξη. Ήρθε και η υπεύθυνη του Κ.Α.Π.Η και ο δήμαρχος και όταν μίλησε ο δήμαρχος είχε πει: «Παλιά, όταν ήταν μωρά, τους τραγουδούσαμε εμείς και τώρα μας τραγουδάνε αυτά». Βοηθήσαμε με τα κουλουράκια και κάναμε και σχήματα. Μας άφησαν λίγες θέσεις για να κάτσουμε. Και μετά πήγαμε στο σχολείο και συνεχίσαμε κανονικά το μάθημα.
Αρχοντία Μ.
Είμαι η Αρχοντία και πάω Δ? τάξη. Τη  Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου οι δάσκαλοί μας οργάνωσαν όλη η Δ?τάξη να πάει στο ΚΑΠΗ. Εγώ τον χώρο τον φανταζόμουν λίγο πιο διαφορετικό μα δεν πειράζει. Όταν ήρθε η μέρα να πάμε με τα πόδια, ήμουν ενθουσιασμένη και καθόλου αγχωμένη.
Όταν μπηκαμε μέσα χωριστήκαμε σε ομάδες και κάτσαμε. Μετά ένας κύριος και μία κύρια είπαν ο καθένας από ένα ποίημα. Αργότερα όλη η τάξη είπε τέσσερα χριστουγεννιάτικα τραγούδια.
Μετά μας κέρασαν μπισκότα και χυμούς. Αφού τα φάγαμε, με καλούπια φτιάξαμε και εμείς. Οι γιαγιάδες κι οι παππούδες φαινόταν να περνάνε καλά, το ίδιο κι εγώ. Μόλις τελειώσαμε γυρίσαμε πίσω στο σχολείο.
Αυτήν τη μέρα θα τη θυμάμαι για καιρό!

Αναστασία Κ.
Το 9 δημοτικό σχολείο Καβάλας  επισκέφτηκε  στις 16/12/2019 το Κ.Α.Π.Η. στο Σούγελο. Εκεί  είχαμε πάει με τα πόδια και μας άρεσε πάρα πολύ η φύση. Βλέπαμε  σπίτια, δέντρα και πολλά άλλα.
Όταν μπήκαμε στο Κ.Α.Π.Η. διαπιστώσαμε πως μας περίμεναν με ανυπομονησία. Τραγουδήσαμε, είπαμε ποιήματα και φτιάξαμε κουλουράκια. Μας κέρασαν χυμό και κουλουράκι. Αφού είπαμε τα ποιήματά μας κατά τη διάρκεια των τραγουδιών μας ήρθε ο δήμαρχος της Καβάλας, ο Θόδωρος Μουριάδης. Καθώς φτιάχναμε  τα κουλουράκια τα δοκίμασε και είπε ότι τα κάναμε τέλεια.
Χάρηκα πάρα πολύ που δώσαμε χαρά στους ηλικιωμένους. Πέρασα πάρα πολύ ωραία και ελπίζω να πέρασαν κι αυτοί. Για να μην το ξεχάσω εύχομαι σε όλους καλά Χριστούγεννα.

Κατερίνα Ζ.
Τη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου   τα δύο τμήματα της τάξης μας επισκεφτήκαμε μαζί με τους δασκάλους μας το ΚΑΠΗ του Αγίου Αθανασίου για να τραγουδήσουμε χριστουγεννιάτικα τραγούδια στους παππούδες και τις γιαγιάδες. Μόλις φτάσαμε μπροστά στην πόρτα μας περίμενε η υπεύθυνη του ΚΑΠΗ.
Όταν μπήκαμε στον χώρο οι παππούδες μας υποδέχτηκαν με χαρά. Παρών ήταν και ο δήμαρχος της πόλης μας. Ο χώρος που περνούν τις ώρες τους οι παππούδες είναι πολύ μεγάλος και φωτεινός. Υπάρχουν πολλά μικρά τραπέζια για να κάθονται και να περνούν την ώρα τους κουβεντιάζοντας και παίζοντας επιτραπέζια παιχνίδια όπως τάβλι, σκάκι και άλλα. Οι τοίχοι είναι άσπροι και πορτοκαλί με πολλούς πίνακες.
Πρώτα μας είπαν να καθίσουμε και στη συνέχεια μας κέρασαν χυμό και κουλουράκια. Αμέσως μετά είπαμε χριστουγεννιάτικα ποιήματα και τραγούδια, ενώ ο δάσκαλος της μουσικής έπαιζε ακορντεόν. Αφού τους τραγουδήσαμε, πήγαμε στην μεγάλη τους κουζίνα και μας έμαθαν πώς να φτιάχνουμε τα κουλουράκια που μας κέρασαν.
Αυτό που με ενθουσίασε ήταν η στιγμή που η υπεύθυνη είπε ότι τα κουλουράκια που φτιάξαμε θα κεραστούν την επόμενη μέρα σε μία εκδήλωση. Καθώς ετοιμαζόμασταν να φύγουμε είδαμε ότι οι παππούδες και οι γιαγιάδες έλεγαν μεταξύ τους ότι ήμασταν πολύ καλά παιδιά.
Μου άρεσε πολύ αυτή η επίσκεψη και νομίζω ότι έδωσε μεγάλη χαρά και στους παππούδες .Μετά από αυτές τις λίγες ώρες που μείναμε εκεί, κατάλαβα ότι είναι πολύ ωραίο να περνάμε τον χρόνο μας μ? αυτούς τους ανθρώπους.