Εκδήλωση για μικρά παιδιά

book Σας ενημερώνουμε ότι  Η Δημοτική Βιβλιοθήκη Καβάλας «Βασίλης Βασιλικός», το Βιβλιοπωλείο «Μερτζιανίδη» και οι «Εκδόσεις Παπαδόπουλος» θα πραγματοποιήσουν εκδήλωση για μικρά παιδιά με τίτλο: «Μικρά  ταξίδια με τη φαντασία του ΙΟΥΛΙΟΥ ΒΕΡΝ» το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00 στο Παιδικό Τμήμα της Κεντρικής Δημοτικής Βιβλιοθήκης (3ος όροφος), παρέα με τον αγαπημένο συγγραφέα των παιδιών Αντώνη Παπαθεοδούλου και την αστείρευτη φαντασία του Ιούλιο Βερν, θα κάνουμε το Γύρο του Κόσμου σε 80 μέρες, θα διανύσουμε 20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα, θα φτάσουμε ως το Κέντρο της Γης κι από εκεί θα εκτοξευθούμε στη Σελήνη!
Η εκδήλωση είναι κατάλληλη για παιδιά ηλικίας 5 έως 11 ετών.
Λίγα λόγια για τον συγγραφέα:
Ο Αντώνης Παπαθεοδούλου γεννήθηκε το 1977 στον Πειραιά. Σπούδασε 3D Αnimation στη σχολή Parsers στην Αθήνα και μυήθηκε στα μυστικά του κινουμένου σχεδίου με παραδοσιακές τεχνικές στη σχολή 9zeros στη Βαρκελόνη. Εγκατέλειψε στο πτυχίο τις σπουδές του στη γεωλογία, στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, για να σπουδάσει ισπανική φιλολογία στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Δουλεύει στη διαφήμιση και του αρέσει να διαβάζει, να γράφει και να μεταφράζει βιβλία για παιδιά. Είναι μέλος του Κύκλου του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου (ελληνικό τμήμα της Διεθνούς Οργάνωσης Βιβλίων για τη Νεότητα, ΙΒΒΥ) και έχει συνεργαστεί, για τη διοργάνωση εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων για το παιδικό βιβλίο, με εκδότες, σχολεία, βιβλιοθήκες και βιβλιοπωλεία σε όλη την Ελλάδα. 'Εχει τιμηθεί με το Κρατικό Βραβείο Παιδικού Εικονογραφημένου Βιβλίου, το Βραβείο του Κύκλου του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου και τον Έπαινο Ε.Β.Γ.Ε για το βιβλίο του "Οι καλοί και οι κακοί πειρατές".
Η προϊσταμένη του Τμήματος Παιδείας,
Διά Βίου Μάθησης και Βιβλιοθηκών