Λειτουργία ΕΔΥ 2023-2024

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως και τη φετινή σχολική χρονιά στο 9ο Δημοτικό σχολείο θα λειτουργήσει ΕΔΥ (Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης) απαρτιζόμενη από ψυχολόγο, κοινωνική λειτουργό  και εκπαιδευτικό ειδικής Αγωγής.

Η ύπαρξη της ΕΔΥ στο σχολείο στοχεύει  στην ενίσχυση της συνεργασίας της σχολικής μονάδας με την οικογένεια  με πρωταρχικό σκοπό τη διασφάλιση της ισότιμης πρόσβασης όλων ανεξαιρέτως των μαθητών στην εκπαίδευση και την προαγωγή της γνωστικής και ψυχοκοινωνικής τους ανάπτυξης. Η διερεύνηση και ο εντοπισμός των εκπαιδευτικών αναγκών και των ψυχοκοινωνικών δυσκολιών των μαθητών και η συστηματική-διεπιστημονική στήριξη των ιδίων, των γονέων και των εκπαιδευτικών  εντάσσονται στις βασικές αρμοδιότητες της ΕΔΥ.

Το επιστημονικό εκπαιδευτικό προσωπικό της ΕΔΥ και συγκεκριμένα η Μπενάζη Αθηνά, (Κοινωνική Λειτουργός) και Μανούσου Παναγιώτα (Ψυχολόγος), θα βρίσκονται στο σχολείο μας κάθε Πέμπτη. Πιθανά αιτήματα προς την ΕΔΥ για συμβουλευτική υποστήριξη  θα γίνονται μέσω του σχολείου.

Από τη Δ/νση του Σχολείου