3η Γαλλοελληνική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα

Την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο του μαθήματος των Γαλλικών, οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης συμμετείχαν διαδικτυακά στην 3η Γαλλοελληνική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα.
Γνώρισαν τη μασκότ των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων, που θα γίνουν στο Παρίσι το 2024 και τα 4 νέα αθλήματα που θα ενταχθούν για πρώτη φορά στους συγκεκριμένους Αγώνες.

Είχαν επίσης την ευκαιρία να γνωρίσουν τη Ελληνίδα πρωταθλήτρια αθλητικής αναρρίχησης Αθανασία Λιούνη, η οποία τους μίλησε τόσο για το άθλημά της, όσο και για τις αξίες του αθλητισμού και του Ολυμπισμού.

Στη συνέχεια, οι μαθητές παρουσίασαν με το δικό τους δημιουργικό τρόπο βασικές πληροφορίες για τη ζωή καi την καριέρα της συγκεκριμένης αθλήτριας.

Τις εργασίές των μαθητών μπορείτε να τις δείτε στο σύνδεσμo: