Ανακοινώσεις σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου

9ο ΔΗΜ. ΣΧ. ΚΑΒΑΛΑΣ
ΚΑΒΑΛΑ, 18/9/2017
ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ
Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς και με την εφαρμογή του νέου Προεδρικού Διατάγματος 79/2017 σας επισημαίνουμε τα εξής:
α) Οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο από 8:00 έως 8:15.
β) Δεν ανεβαίνουν στις τάξεις για να αφήσουν την τσάντα τους αλλά παραμένουν στο προαύλιο μέχρι την προσευχή υπό την επίβλεψη των εκπ/κών υπηρεσίας.
γ) Πριν την προσευχή κλείνουν οι είσοδοι του σχολείου. Οι γονείς δεν επιτρέπεται να παρευρίσκονται εντός του σχολείου αλλά αφήνουν τα παιδιά τους στην είσοδο και από εκεί τα παραλαμβάνουν το μεσημέρι με το σχόλασμα.
δ) Για τους μαθητές που καθυστερούν την προσέλευσή τους συστηματικά, πέραν των 8:20, θα εφαρμοστεί ο κανονισμός του σχολείου και θα παραμένουν στο γραφείο των εκπ/κών με επίβλεψη μέχρι το πρώτο διάλειμμα (9:40).
ΟΛΟΗΜΕΡΟ
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ
α) Όλοι οι μαθητές που φοιτούν σε αυτό πρέπει να έχουν φαγητό μαζί τους έστω και πρόχειρο. Λόγω του μεγάλου αριθμού μαθητών το φαγητό να τρώγεται και κρύο.
β) Δεν επιτρέπεται η παραλαβή των μαθητών πέραν της καθορισμένης ώρας (15:00 ή 16:00), αναλόγως με τη δήλωση του γονέα. Η παραλαβή μαθητή , πέραν των ανωτέρω ωρών, γίνεται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις με την έγκριση του επ/κού του ολοήμερου και αφού υπογραφεί η σχετική δήλωση παραλαβής. Σε κάθε περίπτωση, όταν ο γονέας παραλαμβάνει μαθητή, οφείλει να ενημερώνει τον εκπ/κό του ολοήμερου.
γ) Μαθητής/τρια διαγράφεται από το ολοήμερο τμήμα όταν:
1) Συμπληρώσει 15 συνεχόμενες απουσίες χωρίς ιατρική γνωμάτευση
2) Αν ο γονέας δεν επικαιροποιήσει την εγγραφή του παιδιού του στο ολοήμερο τμήμα το 2ο 15νθήμερο του Νοεμβρίου και το 1ο 15νθήμερο του Φεβρουαρίου.