Έκδοση Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή/Μαθήτριας (ΑΔΥΜ)

9ο Δημοτικό - Νηπιαγωγείο
Θέμα: «Έκδοση Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή/Μαθήτριας»
Οι διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 11 του Ν.4229/2014, τροποποίησαν τις διατάξεις των ΠΔ 200/1998 και 201/1998, οι οποίες προέβλεπαν τα δικαιολογητικά εγγραφής των μαθητών/-τριών στις Σχολικές Μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Πιο συγκεκριμένα, δεν απαιτείται πλέον η προσκόμιση πιστοποιητικών καρδιολογικής, οφθαλμολογικής και οδοντολογικής εξέτασης, παρά μόνο του Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή/-τριας (Α.Δ.Υ.Μ.). Την ευθύνη συμπλήρωσής του φέρουν παιδίατροι ή γενικοί/-ές ιατροί ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγοι ανεξαρτήτως μονάδας ή φορέα που υπηρετούν ή συνεργάζονται, καθώς και ανεξάρτητοι/-ες ιδιώτες ιατροί των ανωτέρω ειδικοτήτων. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, για λόγους προσβασιμότητας είναι δυνατή η συμπλήρωση του Ατομικού Δελτίου και από άλλους/-ες ιατρούς άλλων ειδικοτήτων.
Τα Α.Δ.Υ.Μ. κατατίθενται το αργότερο έως το τέλος Σεπτεμβρίου στις εκάστοτε Σχολικές Μονάδες:
Α) ως δικαιολογητικό εγγραφής του μαθητή/-τριας στο Νηπιαγωγείο
Β) ως δικαιολογητικό εγγραφής του μαθητή/-τριας στην Α’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου
Γ) στην έναρξη φοίτησης στην Δ’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου
Δ) στην έναρξη φοίτησης στην Α’ τάξη του Γυμνασίου.
Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας, σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο Καβάλας, προγραμματίζουν τη δυνατότητα εξέτασης των μαθητών/-τριών για την έκδοση του Α.Δ.Υ.Μ. τους μήνες Ιούνιο, Ιούλιο και Αύγουστο.
Για το λόγο αυτό, και στο πλαίσιο διευκόλυνσης του προγραμματισμού της διαδικασίας έκδοσης Α.Δ.Υ.Μ. από το Γενικό Νοσοκομείο Καβάλας, με σκοπό την καλύτερη εξυπηρέτηση των μαθητών/-τριών και των κηδεμόνων τους, παρακαλούμε τους γονείς - κηδεμόνες των μαθητών - μαθητριών του σχολείου μας να υποβάλουν τη σχετική δήλωση ενδιαφέροντος, υπόδειγμα της οποίας επισυνάπτεται, στον διευθυντή του σχολείου ή στην προϊσταμένη του νηπιαγωγείου μέχρι τη Δευτέρα 23 Μαΐου 2016.
Ευνόητο είναι ότι όσοι/-ες γονείς-κηδεμόνες δεν επιθυμούν να ενταχθούν στον παραπάνω προγραμματισμό μπορούν να απευθύνονται για τη συμπλήρωση του Α.Δ.Υ.Μ. σε οποιοδήποτε/οποιαδήποτε ιδιώτη ιατρό των παραπάνω ειδικοτήτων ή άλλο φορέα παροχής ιατρικών υπηρεσιών (ιδιωτικό ή δημόσιο), όπως προαναφέρθηκε.
Attachments:
Download this file (Dilosi Gonea ADYM.doc)Δήλωση Γονέα για έκδοση ΑΔΥΜ[ ]8 kB57 Downloads2016-05-17 11:20